Chceš podpořit tento kanál? Staň se PATRONEM!

#38 Michael Dell a Tesla Strategie část 1 | Ajtacek

Na webu teslacek.tv najdete také prémiový obsah, který je dostupný celé komunitě. Chcete se stát členem komunity? Informace jak na to naleznete v článku podpora tvorby.

Jak vybudoval Michael Dell svoje impérium a jak se z toho poučil Elon Musk? Co mají jejich obchodní přístupy podobného?

Automatický transcript

Minuta: 0
Ahoj všem Je načase udělat si seriál, proč jsem na začátku, když jsem otvíral ten kanál říkal, že vidím spojitosti mezi Majklem delem Stevem jobsem Elon Musk. Tak teď přesně nastala Doba, kdy si uděláme seriálíky spojitosti tam jsou a co mají vlastně společného nebo respektive, co jako si Elon Musk vzal z těhle těch dvou jako byznysmenů, který každý to dělá trochu jinak, ale ve finále. Jsou to velmi chytrý myšlenky, takže jako první si Pojďme říci o Michael delovi. Jo mimochodem, koho by zajímalo, tak si může víc přečíst v knížce přímo od Dellu nebo Direct u Dell. Tady se můžete podívat jak vypadá jako jo vlastně. V roce 84 založil založil svoji firmě ho namyšlený je to, že zaprvé teda asi dal za úkol, že porazí i BMW.
Minuta: 1
Rozhodně porazí i v oblasti prostě počítačů, což si myslím, že na kluka na výšce jako je slušný cíl, jako kterých studiu si mohl dát a rozhodl se to udělat tím způsobem, že když ses podíval vlastně po trhu, tak tady byli jako počítače od Ivy. Samozřejmě byly šíleně drahý a byly to vlastně ty originály co a jak jako vyvinula a pak tady byly nějaké klony i během, které byly samozřejmě levnější, ale pořád prostě jako když se podíváte na cenu komponent, tak tam byla jako velmi slušná marže. Jo konkrétně se bavíme o nějakých prostě 2000 dolarů k a kolik stály vlastně ty součástky a vlastně no prostě třeba nějaký 3000. Za to se to prodávalo tři a půl prostě něco takového jo jako bratru, abyste měli jako před starší věc byla, že vlastně ty počítač.
Minuta: 2
Byly sestavený jo fixní. Jo to znamená. Měli jste nějaký fixní konfigurace jste přišli jako zákazníka. Museli jste si z toho vybrat. Jo čili nevýhoda pro zákazníka, že neměl volbu a nevýhoda vlastně pro ty výrobce pro ty, co to dělali, tak počítačový průmysl je strašně dynamické jo, hrozně se pořád vyvíjejí nové a nové věci a vlastně tím pádem ty staré věci okamžitě koukl fajn a ceně jo. Navíc ty máš je prostě v tom průmyslu nejsou, tak zajím tak jako významný. Takže ve spojení všech těhle těch faktorů ve chvíli, kdy vy si uděláte nějaké skladové zásoby a nezvládnete to prodat v nějakém čase, tak pak vlastně velmi rychle můžete začít prodělávat, že jo, protože prostě budete muset klesat cenu vlastně pod ty náklady výrobní, který to původně
Minuta: 3
Se stal, když Michael vzal všechny tyhlety jako věci dohromady, jo, tak vymyslel strategii, kde vlastně začal počítač dělat na zakázku. To znamená. On neměl žádné sklady, což byla vlastně pro něj obrovská výhoda, protože neměl tu tu zátěž vlastně toho, že jako. Pokud náhodou se to neprodá, tak vám ztrátu Cože. Ono samozřejmě ze začátku to bylo spíš jako kvůli tomu, že on si to nemohl ani dovolit, že ho mít i sklady, ale ve finále to vlastně byla obrovská výhoda jako jak pro zákazníky budíky ty flexibilitě, tak pro něj vlastně díky tomu něco z toho získal jo, takže začal dělat počítače na míru na zakázku. No a ještě ke všemu. On je dělal s velmi nízkou marží. Jo vlastně prodával je za za velmi jako dobré ceny, jo, takže prodával je jako levněji, než všichni ostatní a to se mu dařilo také díky.
Minuta: 4
Tomu, že se rozhodl, že vlastně k tomu, aby ty zboží prodával nebude používat žádných přeprodej. Co znamená, že bude prodávat napřímo jo. To znamená že zákazník vlastně, který si chce ten počítač objednat, tak nejde do žádného obchodu, kde se baví s nějakým jako člověkem, který vlastně není z té firmy. Je to nějaké obchodník, který má třeba iz dalších produktů na skladě a třeba je i motivovaný od nějakého jiného výrobce radši jako řekne. Hele. Kupte si tohle než tohle jo, ale prostě prodával na příjmu k tomu mu strašně nahrálo vlastně ten Boom, jak se rozjel internet, tak on byl vlastně první jako výrobce, který začal prodávat přes internet a udělal si webový shop, kde vlastně se začalo prodávat na internetu, jo. To znamená že on se dostal do prostě totální byznysový nirvány, kdy díky tomu.
Minuta: 5
že on prodává Vlastně pouze jako zakázkově jo neměl sklady prodával online Jo a na tom onlinu ty lidi to kupovali vlastně přes kreditku jako Cash že jo jako že prostě oni řekli vybrali si co chtějí co chtějí nakonfigurovat a řekli koupit a ve chvíli kdy řekli koupit tak ty peníze vlastně transformovaly na účet delu jo No jo jenomže ten počítač v tu chvíli ještě neexistoval Takže oni si kupovali něco co vlastně Michael Dell ještě ani ne jenom nevyrobil ale ještě na ni nenakoupil To znamená že on dostal peníze jo Celý peníze za celý počítač dostal ještě předtím než ho vůbec začal vyrábět Jo a dohodnul si s tím s výrobcem těch jednotlivé komponenty jako jsou třeba harddisky procesory a tak dál tak když postavil fabriku tak vlastně o
Minuta: 6
Přímo přijížděli vlastně kamionama s těma s těma dílama jednotlivě Mostě na komponentami a on přímo z nich bral a vlastně až teprve on od nich bral, tak se teprve fakturoval jo, že on vlastně to měl udělané tak že ne, že jo, oni přijeli a dodali mu nějakou dodávku a dali mu fakturu. Ne, on si vlastně oni mu fakturovali až teprve to co odebral vlastně z těch kamionů. A další věc, že sis tam sníh ještě ke všemu dohod, že měl 180 dní splatnost. Takže si vezměte že on získal peníze asi za ten počítač ve chvíli objednávky jo a pak ho teprve začal vyrábět a náklady na tu výrobu. Jo jsem mu promítly až za 180 dní. No, to je továrna na prachy. Prostě jo, to je obrovský generátor cashflow má na tom vlastně ten Michael postavil tu firmu na to tak brutálně rost jo, protože asi každá to objednávka mu přinášela peníze do firmy a vlastně.
Minuta: 7
Dokázalo mu to jakože vyrost prostě v takového giganta prostě celosvětového no a v roce 2001 se mnou vlastně podařilo porazit to i Béma. Adél se stal největším výrobcem počítačů na světě potom, ale samozřejmě přišla Čína. Jo a jeho jeho Business model, kdy vlastně on dokázal vyrábět prostě super kvalitně levně dodávat přímo zákazníkům a prodejců jo, tak začal mít trhlinu v tom, že já si ten Číňan to dokázal vyrobit levněji a Bohužel teda jako ani del. Ani vlastně obchodníci celá to obchodní síť nebyla schopná vlastně jako dostatečně vysvětlit zákazníkům tu obrovskou výhodu toho, že si můžou nakonfigurovat, co chtějí, ale si zákazníci to bral jako že to je v té of Charge jo, že to je prostě zdarma a popřípadě toho Číňana nebyly ochotný prostě připlácet.
Minuta: 8
Za tuhle tu jako featuru, že si můžu v konfiguraci, co chtějí. Já mám takže musel změnit strategii, jo, což se teda dobře podařilo začal nakupovat firmy a začal se orientovat víc na tu malou část jo, protože vlastně do té doby Jo do nějakého toho 2007, kdy jako změnu tu strategii, tak byl vlastně čistý Fall over takzvané jo. To znamená, že následoval vlastně nějakého lídra na tom trhu, který je zároveň i ten kdo jako vymýšlí ty věci jo. Tady je právě obrovský kontrast, že jo s tím Applem, který je ten jako lídr, který vymýšlí ty věci a parketa Samsung Power, že jo, tak dál byl vlastně ten chlor, který jako dělal ty standardní věci, který vlastně ten trh jako generoval a akorát, že je dokázal dělat levně, proto prahy byl obrovský jako čaje Giovanni, že jakmile přišel Číňan, které taky typické falawer. Akorát že samozřejmě to dokážu udělat lednici v Americe, že jo. No takže 2.
Minuta: 9
S7 musel změnit změnit vlastně kurz firmy kompletně předělat a začal si začít se orientovat navíc maržový prostě byznys a začal skupovat firmy. Jo začal skupovat firmy právě, který dělají ty věci. No a vyústilo do v to, že asi nějak Chci ho v trh absolutně nebyl schopný prostě pochopit tu politiku a vlastně furt snižoval snižoval jako ceny těch akcií, až to dospělo do stavu, kdy vlastně cena těch akcií byla nižší než jako byla byly aktiva jako Dellu jako co jako celý firmy, že asi celá ta firma na akciovém trhu stále 24 miliard jo, ale del měl třeba jenom v bankách prostě 12617508003 někoho to. No
Minuta: 10
tě leko nejlepší byznys jako století, že jo, protože majklovi jsem podařilo to, že s nějakýma investora prostě stáhl ten delt burzy. Jo a vlastně udělal z toho Znova soukromou firmu. Jo a samozřejmě jako na tom prostě Trhl obrovské peníze, že jo, protože prostě to bylo za super prachy, že jo, no, ale hlavně se zbavil prostě je toho akciového trhu, který dneska už absolutně neplní to tu roli. A sne kvůli čemu byl jako kvůli čemu, vznikla by vlastně dával ty investice těm firmám, který jako potřebuji a chtějí růst, ale spíš jsou to jenom spekulanti a vlastně díky tomu ten management těch firem vlastně přestal mít toho zákazníka jako na prvním místě a na prvním místě akcionáře, že jo a prostě sleduje krátkodobě cílem prostě, aby se aby za kvartál Kdy budou další výsledky, tak aby měl dobré a chci je ale vůbec nesleduje nějaký dlouhodobý Horizont, že jo, no prostě Když
Minuta: 11
Michael chtěl tu firmu předělat, že jo, tak potřeboval potřeboval. Prostě nějakou dlouhodobou vizi a to samozřejmě. Ten akciový trh na to prostě dneska už vůbec není a asi hotovost nezajímá jo, takže to stáhl a vlastně velmi vtipně krátce potom co to stáhnu, tak byl The l'word. Co je jeden jednou za rok je prostě velka sance státech, kde se sjedou vlastně it manažeři prostě na tom konference a tak. A byl tam jako kynout. Speaker tam byl právě Elon Musk a bavili se tam o tom, protože sonduje pro Ilona ten akciový trh je velký jako jak bych to řekl anglicky peníze s to zase jako trošku osina, v kterých místech. Protože samozřejmě nechci být RV. Právě přesně nedokáže ocenit tu jeho vlastním pizzy dlouhodobou a furt jenom sleduje, jestli se někde náhodou nedal, prostě jointa a přitom jako tady, že se snaží ovlivnit automobilový průmysl na desetiletí dopředu. No
Minuta: 12
a Nehledě na to, že vlastně Michael Dell díky tomu, jaké udělal tyhlety kroky, tak potom ještě potom ještě koupil jako brzkého giganta i ty giganty jmc, což je ty oni sami o sobě říkali, že jsou největší neznámá firma na trhu, protože drtivá většina jako normálních lidí jako ty, co nedělají Fight je neznají, ale přitom jako drtivá většina jako podniku a systému na těch na těch jejich technologiích běží, jo, takže koupil tuhle tu firmu a stal se vlastně největší it firmou na světě. Jo, která dokáže poskytnout prostě od počítačů až po klaudovy služby Adél vlastně teď je číslo jedna jako skoro ve všem, takže myslím si, že strategie to byla dobrá a ukazuje se, že to byl dobrý nápad a a směřuje to dobrým směrem. No takže jenom abysme to shrnuli, tak vlastně ta hlavní hlavní výhody toho co mají. Jako
Minuta: 13
na tom začátku. Jasně udělal tak bylo prodej bez prostředníků, to znamená jako Kamilu Man jo. Žádný jako pře prodejci. Jo a tak dál přímý prodej asti přímý platby, které jdou přímo jemu jo nemá skladové zásoby, jo, který vlastně ho netíží potom finančně a nestárnou mu zbytečně. To jsou asi takové ty Hlavní body, který vlastně tomu majklovi pomohli začátcích a vlastně i teď jsou pro ně jako určitě dobrý dobrý bodem, i když dneska už jako prodává i přes partnery, jako jsme například mi it Franz jako platinový partner Dellu. To by bylo Michael Dell. Takže ať vám to pro

Předchozí video

#39 Steve Jobs a Tesla Strategie část 2 | Ajtacek

Další video

#40 Kde a jak koupit Teslu Strategie část 3 | Teslacek