Domů / Osobnosti / Vondráček Libor

Vondráček Libor

Libor Vondráček (*29. července 1994)  je český politik a právník, od října 2019 předseda Svobodných, předtím od roku 2017 člen republikového výboru strany.

Vondráček sám sebe považuje za konzervativního libertariána a řadí se tak mezi zastánce malého státu, s nízkými daněmi.

Kritizuje Evropskou unii pro její demokratický deficit a potlačování osobních svobod. Vondráček tvrdí, že Evropská unie dotacemi a přebujelou byrokracií vytváří prostor pro korupci a klientelismus. Na základě svého studia pak považuje reformu EU za politicky i právně nerealizovatelnou. Protože EU odporuje jeho představě o státu, který neposkytuje výhody vyvoleným, navrhuje vystoupení z Evropské unie a přijetí nabídky na vstup do EFTA.

Argumentačně Vondráček navazuje na bývalého europoslance za Svobodné Jiřího Payna. Připouští totiž, že kromě vystoupení jednotlivých států, je jedinou alternativou pro budoucí poklidné uspořádání v Evropě vypuštění článku 10a z Ústavy, který by vedl ke snížení právní síly nařízení a směrnic pod úroveň českých zákonů.

Předseda Svobodných: manželství pro všechny nechceme, ale ušetříme 320 miliard a škrtneme 36 úřadů

Libor Vondráček je předseda strany Svobodných, která kandiduje v koalici s Trikolórou a Soukromníky. Důležitá je pro něj svoboda, definuje se jako konzervativní libertarián, je mu 27 let a hraje mariáš.