Domů / Osobnosti / Rubeš Janek

Rubeš Janek

Janek Rubeš, vlastním jménem Jan Rubeš (* 24. prosince1987Praha) je českýreportér, dokumentarista, režisér a moderátor; podle svých slov „kluk, který natáčí videa“.

Rubeš studoval na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku (2008) a následně na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Dráhu profesionálního tvůrce odstartoval v roce 2006 coby člen dua Noisebrothers, společně s kamarádem Jindrou Malíkem jako první v Česku začali natáčet virální videa.

Jeho jméno je spjato s tehdy vznikající internetovou televizí Stream.cz, pro kterou v průběhu let vytvořil řadu úspěšných pořadů, mezi které patří Jak na toNBNŽivot v luxusuMěsto podvodů?, nebo Praha vs. prachy.

Za své počínání si vysloužil uznání odborné poroty, složené z významných osobností podnikatelského, mediálního a internetového světa, která mu v 10. ročníku Cen českého Internetu udělila Křišťálovou lupu za obsahovou inspiraci.

Aby naplnil své poslání varovat zahraniční návštěvníky, dočkal se pořad také anglické verze Prague vs. Crooks, která je k vidění na mezinárodním kanále Stream International na YouTube (nyní kanál pozdějšího Rubešova pořadu Honest Guide). Jako kameraman je podepsán pod pořadem Gebrian versus nebo Jídlo s.r.o.

 V roce 2016 byl hostem ve vysílání DVTV a talk show 7 pádů Honzy Dědka.

Janek Rubeš o tvorbě videí a odvrácené straně turismu

Do podcastu Proti Proudu přijal pozvání Janek Rubeš. Janka mnozí znáte z videí poukazující na směnárny, které v srdci Prahy komukoliv ochotně vymění euro za 14 korun nebo dokumentace podvodných taxikářů a ruličkářů měnící eura turistů za falešné peníze. S velkou pravděpodobností jste jeho videa viděli. V této epizodě podcastu mluvíme o tom, jaká byla Jankova cesta k tomu, co dnes dělá. Jak začínal a co by doporučil lidem, kteří by chtěli sami začít natáčet (nejen) virální videa a třeba se tím i živit.