Domů / Osobnosti / Ptáček Radek

Ptáček Radek

Radek Ptáček (* 26. prosince 1975 Praha) je český klinický psycholog, psychoterapeut, soudní znalec a profesor lékařské psychologie. Odborně se zabývá kromě jiného psychologií dítěte a forenzní psychologií.

V roce 2000 absolvoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, obor pedagogika psychologie, následně roce 2005 Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy.

Titul Ph.D. získal na Fakultě sociálních studií v oboru Obecná psychologie v roce 2006. Habilitoval na [[1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy|1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v roce 2015 v oboru lékařské psychologie a v tomtéž oboru se stal v roce 2018 prvním profesorem v ČR.

Paralelně získal atestaci v oboru klinické psychologie a psychoterapie.

V roce 2007 byl jmenován soudním znalcem pro obory klinické psychologie, psychologie a pedagogiky.

Absolvoval řadu odborných kurzů a stáží v Evropě, USA (např. State University of New York, Harvardova univerzita) i Asii (např. Pavlodar State University – Kazachstán, Mol Tor Koz – Kyrgyzstán).

Je autorem řady vědeckých, vzdělávacích nebo popularizačních projektů; mimo jiné hlavním iniciátorem a organizátorem série konferencí a monografií Etika a komunikace v medicíně, za kterou spolu s Petrem Bartůňkem získal ocenění rektora Univerzity Karlovy. Jeho publikace dosáhly v domácí i světové odborné literatuře více než 1000 citací.

Radek Ptáček: Žijeme ve společnosti, která zapomněla na to, co je přirozené

Radek Ptáček je profesor lékařské psychologie, klinický psycholog a psychoterapeut.

BEST OF – Radek Ptáček: Mozek se nerozvíjí při zátěži ale po ní. Nechte občas vypnuto

Epizodu jsem se snažil strukturovat tak, aby byla zasvěcena optimalizaci vlastního životního stylu, a tak se hodí zmínit i nástroje pro maximalizaci trvalé změny chování. Uslyšíte, jakou roli hraje bloumání a odpočinek při osvojování si nových aktivit. Dozvíte se, co jsou mikrokroky a jak pečovat o svoji vnitřní baterku. Radek Ptáček je profesor lékařské psychologie, klinický psycholog a psychoterapeut.

BEST OF – Jak poznat syndrom vyhoření? Odpovídá Radek Ptáček

Jak předcházet tak syndromu vyhoření. „Je důležité se těšit z věcí, které máme kolem sebe – a my se těšíme spíše z věcí, které budou.” Myslím, že jen tato témata by vydala za skvělou epizodu. Radek Ptáček je profesor lékařské psychologie, klinický psycholog a psychoterapeut.