Domů / Osobnosti / Kubal Michal

Kubal Michal

Michal Kubal (* 12. října 1976[1] Stod) je český novinář, reportér a moderátor, v letech 2008 až 2012 působil jako zahraniční zpravodaj České televize v USA se sídlem ve Washingtonu, od roku 2013 vede zahraniční redakci ČT a od ledna 2016 moderuje i hlavní zpravodajský pořad Události. Je nositelem Ceny Ferdinanda Peroutky a Novinářské křepelky.

Po absolvování plzeňského gymnázia vystudoval Fakultu sociálních věd UK, v září roku 2003 se stal šéfem zahraniční redakce ČT,[2] během své kariéry působil v řadě zemí, např. v Bosně a Hercegovině, Kosovu, Makedonii, Jugoslávii, Albánii, Pákistánu, Afghánistánu a Iráku. V roce 2004 byl spolu s kameramanem Petrem Klímou a redaktorem ČRo Vítem Pohankou unesen povstalci v Iráku, po čtyřech dnech 16. dubna 2004 byl propuštěn.

V letech 2008 až 2012 byl zahraničním zpravodajem ČT v USA. Od ledna 2013 je opět vedoucím redaktorem zahraničního zpravodajství České televize.[4] Od 1. ledna 2016 pak moderuje i hlavní zpravodajskou relaci ČT – pořad Události – když nahradil Anetu Savarovou, která pozici dočasně uvolnila ze zdravotních důvodů.

Michal Kubal je ženatý. Jeho manželkou je Anetta Kubalová (roz. Petrovičová), bývalá zpravodajka ČT na Slovensku a od května 2014 moderátorka pořadu Objektiv. Mají spolu tři děti – Zoju, Kryštofa a Šimona.

Dne 3. července 2019 měl premiéru film Spider-Man: Daleko od domova, jehož děj se odehrává i v České republice. Ve snímku krátce vystupuje i Kubal, jenž v televizním vysílání česky informuje diváky o situaci v českém hlavním městě.

 

Zdroj: Wikipedia

KUBAL & GIBIŠ: Andrej Babiš nebral COVID vážně, vláda neměla žádný matematický model

Novináři Michal Kubal a Vojtěch Gibiš napsali knihu Pandemie, která popisuje zákulisí boje s koronavirem. Den za dnem, hodinu po hodině. Co se odehrávalo ve vládě, když se objevil první pacient? Kdo byl záhadný člověk s matematickým modelem, který přesvědčil Andreje Babiše? A proč si v létě všichni mysleli, že už to máme za sebou?