Domů / Osobnosti / Fila Kamil

Fila Kamil

Kamil Fila (* 28. června 1980 Znojmo) je český filmový recenzent, kritik a pedagog.

Vystudoval teorii a dějiny filmu a audiovizuální kultury na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity (FF MU) v Brně.

 Začínal na přelomu století v internetových časopisech Inzine.cz, Filmpub.cz, Filmweb.cz, Moviezone.cz a papírových časopisech ŽivelTamto a Metropolis.

V letech 2003 až 2008 byl externistou v měsíčníku Cinema. Mezi léty 2005 a 2010 byl redaktorem dvouměsíčníku Cinepur. Mezi léty 2008 a 2012 působil jako stálý recenzent na serveru Aktuálně.cz, poté získal místo redaktora kulturní rubriky v týdeníku Respekt, kam psal čtyři roky. V únoru 2016 spustil vlastní web zaměřený na filmovou i televizní tvorbu a nová média s názvem Ještě větší kritik, než jsme doufali.

V roce 2006 napsal stostránkový doplněk ke knize Roberta Fischera David Lynch: Temné stránky duše (nakladatelství JOTA), kde popsal tvůrčí dráhu slavného režiséra od roku 1995 do roku 2006. Podílel na na obou dílech knihy Kmeny (nakladatelství Big Boss), věnovaných „městským subkulturám“. V roce 2013 získal cenu Novinářská křepelka. V roce 2018 byl oceněn titulem Genderman roku za svou „dlouhodobou snahu o demýtizaci feminismu“. Působil také jako filmový pedagog na Vyšší odborné škole publicistiky, FF MU či FAMU.

Fila Hodnotí: KOLJA, VRATNÉ LÁHVE a OBECNÁ ŠKOLA

Kamil Fila je filmový kritik a recenzent. Během našeho podcastu padla otázka i na filmy Zdeňka a Jana Svěráka. Kolja, který získal Oscara, Vratné láhve a Obecná škola. Co na tyto “klasiky” říká?

Marek Eben je sexistický. Ve StarDance působí jako mlsnej kocour, říká KAMIL FILA

Kamil Fila je filmový kritik a recenzent. Na svůj web napsal glosu o našich top moderátorech. U Marka Ebena zkritizoval jeho přístup k ženám a vtipy založené na významu jmen. U Jana Krause a Karla Šípa zase upozornil na zvláštní druh staromilství. Co se děje s českým humorem? Proč neumíme dělat kvalitní late-night-show a talkshow?