Domů / Osobnosti / A.D. Yemi

A.D. Yemi

Yemi Akinyemi Dele, známý jako Yemi A.D. (* 4. listopadu 1981 Liberec), je český choreograf, herec, výtvarný umělec, umělecký režisér, korespondent a performer.

Po návratu z USA založil v roce 1999 JAD Dance Company, seskupení českých i zahraničních tanečníků a choreografů. Zkušenosti z produkce a kreativity jej přivedly k aktivní spolupráci se zahraničními umělci a jeho představení sklidila úspěch v mnoha městech po celém světě, včetně Tokia, Londýna, Barcelony, Bombaje, Los Angeles, Šanghaje, Paříže a New Yorku.

Souběžně Yemi dokončil studium umělecké režie a copy-writing na Central European Advertising Art Institute. Následně zahájil spolupráci se skupinou Charlie Straight. Produkoval také první videoklip Bena Cristovao, či artový klip amerického rappera Turbo T. Double s názvem ATOMS.

Choreografiemi se snaží vyjádřit provázanost různých kultur a společností. Yemiho nikdy nekončící touhou je motivace mladých lidí. Pomáhá jim v rozvoji jejich talentu a zbavuje je strachu při objevování jejich vlastní individuality či kořenů.

Yemi hrál v několika filmech zahraničních produkcí: Letopisy Narnie: Princ Kaspian (USA, 2008)Red Tails (USA, 2012), Případ nevěrné Kláry (Itálie, 2009) a v českém seriálu Ordinace v růžové zahradě. Vystupoval a vedl choreografii 6 sérií nejsledovanějšího pořadu TV Nova – Tvoje tvář má známý hlas.

Byl moderátorem televizního pořadu Eso a také prvním českým korespondentem pro MTV Europe.

Dva roky vystupoval jako tanečník v hlavní taneční roli původního českého muzikálu Monte Cristo.

V roce 2013 vydal svůj debutový maxisingl s názvem Equals. V roce 2014 byl čtenáři MF Dnes vybrán mezi 24 nejvlivnějších osobností Česka. První skladba z této desky s názvem The Moment byla poprvé představena v přímém přenosu udílení cen Akademie populární hudby Anděl.

V květnu 2020 se Yemi A.D. stal vůbec prvním českým členem Henry Crown Fellowship Network (Aspen Institute USA) a zde obdržel také stipendium.

Yemi A.D. – Jak propojit kreativitu, umění a podnikání

Yemiho je těžké představit pomocí jednoduchých nálepek. Ve své kariéře se věnoval tanci, herectví, choreografii, umělecké režii, marketingu, či pořádání eventů. Pracoval s největšími světovými značkami a nejvýznamnějšími postavami hollywoodské scény, jako například s Kanye Westem. Yemiho jedinečnost spočívá v tom, že se svou kreativitou nezůstal jen v jednom oboru. Yemi je úspěšný podnikatel a inovátor v různých dynamických odvětvích, které mají společnou jednu věc, budoucnost.